Reportage
Ruim 250 mensen kwamen samen in de Martinikerk voor de Nacht van de Levensbeschouwing, georganiseerd door de studentencommissie van de Studentenkoepel Levenbeschouwelijke Organisaties (SKLO).
Geert Harmen Veenstra en Jasja Nottelman

We luisterden naar Typhoon, die samen met Alexandra Matz en het publiek sprak over wat er gebeurt in je hoofd én in je hart. Over voelen, reageren en liefde die de baas is. Lobi da basi. Alexandra vroeg Typhoon door en zo verdiepte het de tekst die ze eerder schreef in Kerk in Stad.
MC TYPHOON vertelde over geleende hoop. Dat je soms zelf even geen hoop kunt voelen, maar dat je die van een ander kunt lenen. Voor even. Net lang genoeg om weer verder te kunnen. Misschien is dat ook wel wat deze avond was: even samen zijn, luisteren, voelen en elkaar iets meegeven om weer verder te kunnen.
De avond begon muzikaal met spoken word van Hannan van Rooij en Amber Hannah Jansen. Voor het eerst traden ze samen op: Amber speelde viool en afwisselend spraken Amber en Hannan over hoop: “Ik hoop, ik hoop dat hoop geen hoop spullen blijft. Snap je? Snap je?”
“… ik opper, ik opper, ik opper dat het klopt.”
Na het hoofdprogramma konden bezoekers zich verspreiden over verschillende workshops die werden gegeven door allerlei mensen uit het directe netwerk van de Studentenkoepel Levensbeschouwelijke Organisaties (SKLO).
Spoor van hoop
In de intermediale en interactieve workshop gingen componist Chris Fictoor en verlieskundige Krina Huisman met elkaar in gesprek over verlies en hoop. De workshop werd georganiseerd in samenwerking met de Stichting ‘Vensters op Rilke’.
Chris en Krina namen de deelnemers mee op reis door het landschap van rouw, op zoek naar gidsen die hoop bieden. Woorden van de Duitse dichter Rilke, beelden van de rector, monnik en kampgevangene Titus Brandsma en de klanken van Chris Fictoor zorgden voor een mooie intieme sfeer.
Hoe rechten hoop maken
Wat betekent de democratische rechtsstaat voor jou als burger, als mens? Hoe vinden we zingeving vanuit onze eigen idealen in relatie tot anderen? Promovendus Joachim Bekkering en religiewetenschapper Carien van der Velde namen de aanwezigen mee in de betekenis van grondrechten en hoe deze verband houden met eigen normen en waarden.
In deze workshop werd er verkend hoe democratisch burgerschap en het eigen morele kompas samen hand in hand kunnen gaan. Wat vind je belangrijk in de wereld van vandaag? Wat zijn jouw persoonlijke waarden? En hoe kun je deze betekenisvol inzetten als mens én burger? Aan de hand van een mini-college en concrete opdrachten werd er gewerkt. Het onderlinge gesprek gaf verrassende inzichten in een korte tijd.
Leren dansen in de regen!
Nederpop-artiest Sabine, die flink aan de weg timmert, ging in haar muziek op zoek naar balans binnen mentale gezondheid. Met catchy melodieën en eerlijke teksten inspireerde Sabine de studenten. Mooi om te zien hoe zij haar innerlijke struggles om weet te zetten in krachtige nummers. Dat geeft ruimte en lucht in een tijd van hoge verwachtingen, druk en het perfecte plaatje. “Ze zingt mooi en speelt goed piano, en de teksten raken…” aldus een van de studenten die de workshop had gevolgd. De volgende dag, op 2 oktober, heeft Sabine haar debuut-EP uitgebracht!
Tijdens de pauze had Typhoon het druk met signeren van zijn boek en kon je je laten inspireren door allerlei organisaties die sprankjes hoop verspreiden in de wereld, zoals Stichting Present, Solidair Groningen-Drenthe met Zinin050, Spoor van Licht en het Rode Kruis.
Alles speelde zich af in de prachtige Martinikerk Groningen. Met dank aan Harmen van AV-Vision konden we Typhoon niet alleen zien, maar ook goed horen in de machtige galm van het schip. Vanaf het begin werkt Harmen al met de SKLO samen en ook nu was dat weer heel fijn!
Het motto van de avond was helder: Deel je hoop, als je kunt, met een ander!

Dit artikel verscheen eerder in Kerk in Stad 19 – 2026, www.kerkinstad.nl